Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Keman-ı aşkını çekmek o şuhun hayli müşkilmiş

Bestekâr:
Sultan III.Selim (İlhami)

Güfte Sâhibi:
Belirsiz

Makam:

Form:

Usûl:

Güfte:
-

Kaynak:

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 7101 -
v5 | Notlar: Defterin başında "İsak Varon'a ait defter Muzaffer Birtan'dan" notları vardır. Diğer Bilgiler: D-60/408 s.563

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Suzidilara dahil olmak üzere bir çok makamın 3. Selime atfedilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Daha önceki bestekarların da kullanmış olduğu bazı makamların mucidi olarak bir çok kaynakta 3. Selim gösterilmektedir.
Bu konuda yeni bir çalışma veya bilgi varsa ve ulaşabilirsek elbette çok seviniriz.

Bir video izlemiştim ve orada Gazi Giray Hana ait olduğu söylenilen Suzidilara makamında peşrev ve saz semaisi olduğu söyleniyor ki bu sitede de o şekilde kaydedilmiş. 👇
Peşrev - Gazi Giray Han (Tatar) - Suzidilara
Saz Semaisi - Gazi Giray Han (Tatar) - Suzidilara

3. Selim'in icat etmiş olduğu makama ait bir eserin daha önceki bestekarlara atfedilme olanağının ve mantığının çok düşük olacağını varsayarsak, bu makam veya diğer aynı durumudaki makamların aslında Selim'in icadı olmadığı ihtimali çok daha yüksek görünüyor.
Elbette kendi icat etmiş olduğu makamlar da vardır. (Örneğin pesendide makamında kronolojik olarak daha önce bir esere rastlamadım)

Ona atfedilen ondan fazla makamdan kaçını gerçekten o buldu? Tam olarak bilmek mümkün olmasa da elimizde olan kesin bilgilere ulaşmayı isteriz elbette.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
YouTube
link
Suzidilara dahil olmak üzere bir çok makamın 3. Selime atfedilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Daha önceki bestekarların da kullanmış olduğu bazı makamların mucidi olarak bir çok kaynakta 3. Selim gösterilmektedir.
Bu konuda yeni bir çalışma veya bilgi varsa ve ulaşabilirsek elbette çok seviniriz.

Bir video izlemiştim ve orada Gazi Giray Hana ait olduğu söylenilen Suzidilara makamında peşrev ve saz semaisi olduğu söyleniyor ki bu sitede de o şekilde kaydedilmiş. 👇
Saz Semaisi - Gazi Giray Han (Tatar) - Suzidilara

3. Selim'in icat etmiş olduğu makama ait bir eserin daha önceki bestekarlara atfedilme olanağının ve mantığının çok düşük olacağını varsayarsak, bu makam veya diğer aynı durumudaki makamların aslında Selim'in icadı olmadığı ihtimali çok daha yüksek görünüyor.
Elbette kendi icat etmiş olduğu makamlar da vardır. (Örneğin pesendide makamında kronolojik olarak daha önce bir esere rastlamadım)

Ona atfedilen ondan fazla makamdan kaçını gerçekten o buldu? Tam olarak bilmek mümkün olmasa da elimizde olan kesin bilgilere ulaşmayı isteriz elbette.
Şöyle bir makale vardı, hemen hatırladım.

https://www.researchgate.net/public..._III_SELIM'IN_TERKIP_ETTIGI_MAKAMLAR_PROBLEMI

3. Selim (d.1761)
Makaleden çıkan sonuca göre Suzidilara, Arazbar Buselik de dahil olmak üzere 18 makamın mucidi Sultan 3. Selimdir denilebilir ancak örnek olarak aşağıdaki makamların daha önce kullanılmış olması zaten beni bu soruya yönelten şeydi. Örnekler artırılabilir belki ama ilk akla gelenler aşağıdadır. Taşlar tam olarak yerine oturmadıysa da geri dönüşünüz için teşekkürler.
Gazi Giray Han (ö.1607)
Seyyid Nuh (ö.1714)
Peşrev - Seyyid Nuh (Diyarbekirli) - Arazbar Buselik
Dilhayat Kalfa (ö.1737)
Peşrev - Sultan Selim'in Cariyesi - Evcara
Bu son eser için sitede Bestekar güncellemesi yapılmış🙏 ancak diğerleri kafa karıştırıcı.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
YouTube
link
3. Selim (d.1761)
Makaleden çıkan sonuca göre Suzidilara, Arazbar Buselik de dahil olmak üzere 18 makamın mucidi Sultan 3. Selimdir denilebilir ancak örnek olarak aşağıdaki makamların daha önce kullanılmış olması zaten beni bu soruya yönelten şeydi. Örnekler artırılabilir belki ama ilk akla gelenler aşağıdadır. Taşlar tam olarak yerine oturmadıysa da geri dönüşünüz için teşekkürler.
Gazi Giray Han (ö.1607)
Seyyid Nuh (ö.1714)
Dilhayat Kalfa (ö.1737)
Bu son eser için sitede Bestekar güncellemesi yapılmış🙏 ancak diğerleri kafa karıştırıcı.
Bana kalırsa meşruiyet çabasıyla uydurma atıflar da literatüre girmiş. Mesela Giray Han'a atfedilen peşrev... Suzidilara makamı 3. Selim döneminden evvelki edvar kitaplarında hiç görülmezken, ve elbette dönemin tanığı Nasır Dede'den bu makamın Selim'in icadı olduğunu öğrenmişken, hangi ilk kaynak böylesi bir eseri Gazi Giray Han'a atfeder anlamak güç.

3. Selim (d.1761)
Gazi Giray Han (ö.1607)
Seyyid Nuh (ö.1714)
Dilhayat Kalfa (ö.1737)
Arkadaşlar bunlar makale filan değil, bir bilgi yığıntısı, sıkıntılar, karışıklıklar var. Musiki tarihine taalluk eden makalemsilerin çoğu ilmî yöntemden yoksun, bilgilerde ciddi karışıklıklar var. Merak ettiğiniz konular için şimdilik daha çok birinci el kaynaklara müracaat ediniz. Yoksa bir bilgi kirliliğinin pusu içinde kaybolma ihtimaliniz çok yüksek..

Bunları buraya yazmamın sebebi, bu konuları ciddi bir merak ve şevk saikiyle merak eden aziz dostlarımızın doğru yönlenmesine ve vakit kaybetmemesine yardımcı olabilme arzusudur. Yoksa bu yığınlarla uğraşacak dakikamız bile yok. Eleştirmek ya da uzun uzadıya cevaplamak gibi zahmetlere girmek de pek akıllıca bir iş değil. Bizi bilen ve itimad edenler sözümüze itibar etsin, gerisine Allah selamet versin.)

Üst Alt